reklama

Tešedíkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali

Pred nedávnom prebehlo referendum a následne diskusia v NR SR o premenovaní obces názvom Tešedíkovo na Pered. Napr.naši slovanskí bratia Chorváti majú obec Perďasi. O tom či je Pered historický názov alebo nie sme toho čítali dosť v médiách. Ale prečo Tešedíkovo na to sa akosi zabudlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Tešedíkovo na to sa akosi zabudlo. Vznikla paradoxná priam kocúrkovská situácia kedy občania maďarskej národnosti žiadali pravdepodobne staroslovanský názov obce proti pôvodnému, ktorý je ale menom človeka, ktorého si Maďari v Maďarsku nesmierne vážia. Osobne by som bol ochotný sa prikloniť na stranu obyvateľov nech by si odreferendovali akýkoľvek názov, ak by po miestnom referende automaticky nasledovalo celonárodné. Veď aj ja mám k tomu čo povedať ak som občan SR. Samozrejme toto celonárodné by muselo byť platné nech by sa ho zúčastnil akýkoľvek počet účastníkov. Ja som ochotný akceptovať za takýchto podmienok názov obce. Ale rovnako potom by som sa rád vyjadril ako občan SR v referende k turulom v našich obciach, ktoré môžu niekoho urážať. No ale prejdime od filozofie k osobe dotknutého pána Tešedíka.zdroj:/ sk.wikipedia.org/wiki/Samuel_Te%C5%A1ed%C3%ADkˇ/ Samuel Tešedík (maď. Tessedik Sámuel, nem. Thessedik, Teschedik) (* 20. apríl 1742, Alberti (dnes Albertirsa), Uhorsko - † 27. december 1820, Sarvaš, Uhorsko) bol slovenský evanjelický kňaz a kazateľ, zakladateľ odborného školstva a pôdoznalectva v Uhorsku, pokrokový pedagóg, spisovateľ, polyhistor a filantrop. Jeho pôsobnosť významne prekročila hranice slovenskej komunity a v Maďarsku je vnímaný ako významná osobnosť dejín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svojou pedagogickou a ľudovýchovnou činnosťou nadväzoval na Komenského a nemeckých filantropistov. Rozvíjal novátorskú výchovno-vzdelávaciu činnosť v duchu požiadaviek jozefínskeho osvietenstva.Životopis Po smrti svojho otca, sa ako 7 ročný, spolu so svojimi dvomi mladšími súrodencami Máriou Alžbetou, Jánom Kristiánom a matkou Máriou Alžbetou Langovou (pôvodom Bratislavskou Nemkou, dcérou Michaela Langa a Barbary von Scharffenstein, pochádzajúcich z Horného Rakúska) vrátil do jej rodného mesta Prešporku (dnes Bratislava).Po absolvovaní miestnej základnej školy a evanjelického lýcea v rokoch 1749 - 1767, odišiel študovať na Kalvínske kolégium v meste Debrecín a Sárospatak (Šarišskom Potoku). 
Teológiu, prírodné vedy, medicínu a práva študoval na nemeckých univerzitách v Erlangene, Jene, Dráždanoch, Halle a Berlíne, kde prišiel do kontaktu s filantropickými pedagogickými prúdmi. Pod vplyvom myšlienok filantropov, sa snažil v prvom rade o zlepšenie podmienok pre vzdelávanie sedliackych detí a chudobnej vrstvy.Pôsobil ako farár v Šuranoch a potom v Sarvaši od roku 1767 do jeho smrti. Zároveň bol členom Kráľovskej školskej komisie v Bratislave a dekanom a inšpektorom evanjelických škôl v Békešskej stolici. V roku 1779 založil ekonomicko-priemyselný ústav Institutium oeconomicum prvý svojho druhu v Uhorsku a celej Európe, ktorý viedol do roku 1806. Po 10 rokoch od otvorenia, mal ústav 991 študentov, ktorí prišli nielen z Maďarska, ale aj zo zahraničia a záujem o štúdium na škole, neustále rástol. Tešedík sa stal autoritou a jeho ústav bol považovaný za "matku alebo vzorovú školu" pre ostatné školy po celom Uhorsku. 
Bol inšpiráciou aj pre Grófa Festeticsa, ktorému Tešedík pomohol v roku 1797 založiť školu Georgikon v maďarskom meste Keszthely, ktorá slúžila pre vzdelávanie správcov veľkostatkov maďarskej šľachty.Aklimatizoval viaceré druhy rastlín a stromov, z ktorých najvzácnejšie sú agáty a moruše, ale aj javor, jelša, topoľ, buk a smrek. Vypracoval spôsob domáceho spracovania hodvábu a chovu húseníc priadky morušovej. Otcom ho nazývajú aj agátové lesy, ktoré počas svojho života vysadil, tiahnúce sa krajinou od juhu Slovenska až po juh Maďarska.Svoju činnosť rozšíril o problémy týkajúce sa zdravia ľudí, ako napríklad hĺbenie studní poskytujúcich čistú pitnú vodu, výživa roľníkov, životné podmienky, návrh usporiadania mesta, a pomáhal sirotám a chudobným ľuďom. Cisár Jozef II. Tešedíka a jeho manželku dňa 2. septembra 1789 odmenil zlatou medailou a zlatým prsteňom. Tešedíkov uznávaný inštitút ocenil aj cisár Leopold II. von Habsburg-Lothringen. Jeho škola bola obdivovaná cárskym Ruskom, kam bol cárovnou Katarínou II. dvakrát pozvaný na návštevu do Sankt Peterburgu, aby sa osobne zúčastnil na reforme ruského školstva. Za svoje pokrokové myslenie a zásluhy, bol uhorským kráľom a rakúskym cisárom Františkom II. dňa 17. februára 1809 spolu s rodinou povýšený do šľachtického stavu a jeho rodina dostala erb.Pre pripomenutie jeho pamiatky, udeľuje od roku 1961 Maďarská agrárna asociácia každoročne pamätnú plaketu Samuela Tešedíka. V Maďarsku sa na jeho počesť udeľujú v oblasti vedy a vzdelávania aj viaceré ceny.Tak ako, milí priatelia, radšej by ste bývali v Tešedíkove alebo v tom Perede, či v nejakej tej Peredi?

Regan Belovič

Regan Belovič

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som plastický chirurg s dlhoročnou súkromnou praxou a bohatými skúsenosťami. Zároveň som kandidátom na predsedu Nitrianskeho Samosprávneho Kraja za stranu 7 STATOČNÝCH v roku 2013. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu